Helsingborg

Antikmässan 2016

Bänkarna! Visst är de fina?!

I dag drog antikmässan i gång här i Helsingborg. Jag tog en snabbkoll och konstaterade att det finns en del skatter i mässhallarna. Det gäller dock att ha tjocka plånboken med sig. Och det kan vara bra att ha lite koll på vad prylarna kan hittas för på loppis, Tradera och mormors vind. Jag fick nyligen ärva en rostfri pall av min mormor som såldes för 1450:- och som jag sett på Tradera för hälften.

Många uppstoppade djur fanns det. Och jag tycker att det är väldig makabert samtidigt som jag tycker att de är väldigt fina. Jättemånga fina tavlor som jag gärna tagit med hem, gamla emaljskyltar, lampor och ja, det mesta mellan himmel och jord fanns.

Och en lite suddig bild på det jag helst hade det velat ha med mig hem. Så fin. Jag älskar kombinationen rotting och rosmönster!!

No Comments

    Leave a Reply

    %d bloggare gillar detta: